Ar gaminami automobiliai Lietuvoje?

Ar gaminami automobiliai Lietuvoje? Dažnas abejodamas atsakys „ne“. Iš tikrųjų mūsų respublikoje nėra milžiniškų automobilių gamyklų tačiau kalba ima suktis apie sportinius automobilius, šalies rinktinės sportininkai sėkmingai startuoja stipriausiuose Europos rali čempionatuose, visada minimas Vilnius. Nedidelis kiekis (keliasdešimt per metus) specialių varžyboms skirtų automobilių pagaminama Vilniaus autoremonto gamyklos sportinių automobilių ruošimo techniniame centre, kuriam vadovauja garsus lenktynininkas, TSRS nusipelnęs sporto meistras Stasys Brundza.

Kokie gi tie automobiliai, surenkami mūsų respublikos sostinėje? Tai — ,Lada 1600 Rali“, kurių jau pats pavadinimas sako, kad automobiliai skiriami rali lenktynėms. Šį modelį pagal VAZ-2105 sukūrė grupė mūsų respublikos automobilistų — lenktynininkų, konstruktorių, technologų, remdamiesi patirtimi, įsigyta įvairaus masto automobilių lenktynėse, naudodamiesi specialių mokslinių tyrimų rezultatais.

Serijiniai Žiguliai – kaip automobilių supirkimo Panevėžyje grobis

Techniniame centre, nauji serijiniai „Žiguliai“ (dažniausiai VAZ-21011 ar VAZ-2105), atgabenti iš Toljačio, visiškai išardomi, o paskui vėl surenkami. Kiekviena detalė apdorojama taip, kad ji arba palengvėja, arba tampa patvaresnė negu buvo, o dažniausiai įgyja abi šias savybes. Pamažu būsimasis sportinis automobilis tampa toks, koks turėtų būti: galingesnis, lengvesnis, patikimesnis, dinamiškesnis… Jo variklis iš vietos dabar leidžia pasiekti 100 km per val. greitį per 8,4 sek., vieną kilometrą įveikti per 27,8 sek., o maksimalus automobilio greitis — 192 km per val. Paruoštas automobilis sveria apie 930 kg (serijinio automobilio svoris 1045 kg). Tokius automobilius labai pamėgo automobilių supirkėjai Vilniuje. Tais sovietų laikais tai buvo labai geras automobilis, vieni parduodavo, kiti supirkdavo, o paskui perparduodavo kitiems. Tai buvo šaunūs laikai, kai lengva ranka pasiekiami pinigai.

Sportinio automobilio gamyba

Sportinio automobilio gamyba savita ir sudėtinga todėl, kad nuolat tobulinama jo konstrukcija. Praktiškai kiekvienos lenktynės pasiūlo naujų idėjų ir parodo automobilio trūkumus, todėl svarbu greitai pašalinti išaiškėjusius defektus. Kai matai, kaip sportinėmis trasomis, vedančiomis akmeningais Graikijos ar Kipro keliais, vingiuotais Ispanijos kalnų plentais ar Suomijos ir Švedijos sniegynais, rieda Vilniuje paruoštos „Lados“ ir kaip lygios kovoja su pajėgiausiais užsienio firmų automobiliais, aiškesnė tampa didžiulė atsakomybė, gulanti ant vilniečių kolektyvo pečių.

Automobilis „Lada 1600 Rali“ jau išsikovojo tarptautinį pripažinimą: įsigyti mašiną, pagamintą Tarybų Lietuvoje, pareiškė norą ne vienas kitų šalių lenktynininkas. 1984 metais, be automobilių šalies rali rinktinės nariams, paruošta „Lados“ Austrijos, Belgijos, Kanados, Panamos, Prancūzijos ir VFR sportininkams.

Vilniuje sukurtų automobilių, atstovaujančių Tarybų Sąjungą aukščiausio rango varžybose ir sėkmingai jose konkuruojančių su užsienio firmomis, gamyba turi gražių perspektyvų.

Patiko? Pasidalink